Genel

Yaprak Sarması

Written by MERVE

500,00 Gram salamura yaprak

3,00 Su Bardağı iç harç pirinç

2,00 Adet / Tane soğan

1,00 Çay Bardağı zeytinyağı

1,00 Adet / Tane domates

1,00 Yemek Kaşığı salça

1,00 Yemek Kaşığı nane

1,00 Adet / Tane limon

1,00 Miktar tuz

1,50 Su Bardağı sıcak su

1,00 Miktar tuz

0,50 Adet / Tane limon

1,00 Çay Bardağı zeytinyağı

 

  1. İç harcını hazırlamak için, derin geniş bir tava içerisine zeytinyağı ve küçük doğranmış soğanlar koyulup, kavrulur. Kavrulan soğanların üzerine, salça ilave edilip kavrulduktan sonra, yıkanıp suyu süzülen pirinçler ilave edilip kavrulur.
  2. Son olarak,nane, tuz, limon küp küp doğranmış domates ve su ilave edilip, kaynamaya bırakılır.
  3. Kaynamaya başlayınca, kısık ateşte suyunu çekene kadar pişirilir ve hazırlanan iç harcı, tepsiye dökülüp, ılınmaya bırakılır. Sarmanın yapılacağı tencerenin altına, bir sıra yaprak serilir. Asma yaprakları tek tek, düz bir zemin üzerine serilir. Üzerlerine iç harcından koyulup, ince olacak şekilde yaydırılır ve kalem inceliğinde sarılıp, tencereye dizilir.
  4. Bütün yapraklar ve iç malzemesi, aynı şekilde sarılıp bitirilir. Tencere içerisine, hafif sarmaların üzerine çıkacak kadar sıcak su ilave edilip, tuzu ayarlanır.
  5. Tencerenin kapağı kapatılarak kaynamaya bırakılır ve kaynamaya başladıktan sonra kısık ateşte 1 saat kadar pişirilir.
  6. Zeytinyağlı yaprak sarma piştikten sonra, üzerine zeytinyağı ve limon suyu ilave edilip, ocaktan alınır. Hazırlanan yaprak sarma, ılık veya soğuk olarak servise sunulur.

About the author

MERVE

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Kategoriler