Sirke, sayısız faydası ve farklı kullanım alanıyla, sadece salata sosu olmaktan çok daha fazlasını hak etmektedir.Sirke kullanımıyla evinizde ve günlük yaşantınızda doğal olmayan kimyasal ürünlerin tüketimini azaltabilirsiniz.

 

1)Sirke sindirimi kolaylaştırır. Hazımsızlığa iyi gelir. İştahı açar. Bu sebeple birçok yemek ve salatalarda tat ve çeşni için kullanılır.

2) Saçlarınızı şampuanladıktan sonra elma sirkesi ile durularsanız daha parlak ve hacimli olmalarına yardımcı olabilirsiniz. Boş bir şampuan şişesine yarım yemek kaşığı elma sirkesi ve bir fincan soğuk su koyarak çalkalayın. Etkili sonuç için haftada iki kez şampuan sonrası bu elma sirkeli su ile durulama yapmanız yeterli olacaktır.

3) Egzama ve yaralara sürülürse büyük ölçüde şifa etkisi vardır.

 

gorselimg_1141274737

4)Ev temizliğinde deterjanlardan vazgeçemeyenlerdenseniz deterjanlı suya (çamaşır suyu ile birleştirmeyin) 1 yemek kaşığı kadar sirke ekleyebilirsiniz. Bunun yanında tuvaletlerde deterjan kullanmadan da çok iyi bir temizlik sağlayabilirsiniz. Tuvaleti bir gece önceden sirkeli su döküp bekletin. Aynı uygulama lavabolar içinde geçerli.

5)Elma sirkesi yüksek miktarda kalsiyum, yani kemik ve dişler başta olmak üzere insan vücudunun en temel minerallerinden birini ihtiva etmektedir. Böylece kemikleri mineral bakımından zenginleştirerek osteoporozu (kemik erimesi) önler.

6)Bulaşık makinesinde parlatıcı yerine doğal sirke kullanabilirsiniz. Aynı zamanda buzdolabı kokuları içinde sirke birebirdir. Sirkeli su ve bir bez yardımı ile buzdolabı içi temizliği yapabilirsiniz.

sirke

7)Özellikle kadınların vajinal bölgesi mantar ve bakteri üremesine çok yatkındır. Ve bir çok kadında bu tür sorunlar görülür. Tuvalet ihtiyacı giderildikten sonra sirkeli su ile bu bölgenin silinmesi mantar oluşumunu önleyecektir. 1 litre suya 1-2 yemek kaşığı sirke konulması yeterlidir.

8)Asit içerikli elma sirkesi ile mide asidinin tedavisi çok tuhaf gelebilir, ancak araştırmalar mide yanmasına elma sirkesinin iyi geldiğini göstermektedir. Bir çay kaşığı elma sirkesini yutup üzerine bir bardak su için. Ancak ülseriniz varsa elma sirkesini tek başına içmeyin.

9)Sirke harika bir temizleyicidir. Özellikle meyve ve sebzeler genelde çiğ tüketildiği için (sebzelerin bir kısmı) çok iyi yıkanması gereklidir. Fakat sadece su ile bazen bu sebze ve meyveleri tam olarak yıkayamayız. Örneğin ıspanak gibi yeşillikler uzun uğraşlar sonucu yıkanır. Bunun yerine sirkeli suda bir süre bu sebzeleri ve meyveleri bekletmeniz yeterli olacaktır.

sirke-sac-sagligi-icin-onemli-bir-besin-kaynagidir-saclari-guclendirir

10)Elma sirkesi dişteki lekelerin temizlenmesinde yardımcı olabilir. Dişlerinizi elma sirkesi ile ovun ve ağzınızı su ile çalkalayın.

Author

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.