**Sıkı bir karın, ince bel kim istemez ki? Bazı yiyecekler, göbek ve karın bölgesindeki yağları gidermede yardımcı olur.İşte o yiyecekler…

 

1)MUZ

indir

**Bir çok kişinin favori meyvesi olan muz, zayıflatıcı ve yağ yakıcı etkisini büyük oranda içerisinde barındırdığı potasyum mineraline borçlu. Muzda bolca bulunan potasyum, metabolizmayı hızlandırıyor ve vücutta ödem tutulmasına engel oluyor.

2)TARÇIN

tarcin-şişkinlik

**Araştırmalar; tarçında bulunan methylhydroxy chalcone polymer(MHCP) aktif bileşenin, insülin direncini düzelttiğini göstermiştir. Yüksek insülin, vücudun özellikle orta bölümünde yağ birikimine neden olur. Tarçın tüketmek, sağlıklı insülin düzeyini oluşturur ve karın yağlarıyla mücadele ederek, zayıflamaya da yardımcı olur.

3)ÇİLEK

icerik_galeri_1335343401

**Çilek antioksidanlar bakımından bir hayli zengin bir meyve olup hem kalp krizine iyi gelen bir meyve olarak hem de yaşlanmayı geciktiren bir besin maddesi olarak tüketilmesinde fayda vardır. Diğer yandan kan dolaşımını hızlandırması ve dokulara kan yoluyla daha fazla oksijen ulaşmasını sağlayan demir elementi açısından oldukça zengindir. Çilek diğer yandan yoğurtla birlikte tüketilirse hem öğün atlamak ve tokluk hissi oluşması için işe yaramakta hem de yan karın bölgesi yağlarının erimesine yardımcı olmaktadır. Kas güçlendirici bir gıda olarak spor yapanlarca ve vücut geliştirme sporu ile uğraşan kişiler tarafından tüketilmelidir.

4)KIRMIZI ÜZÜM

kırmızı-üzüm

Yağ hücrelerinin daha fazla enerji harcamasını ve dolayısıyla kilo kaybını sağlar.

5)AY ÇEKİRDEĞİ

5

**Ay çekirdeğini dilediğiniz her yemeğe katabilirsiniz. Tekli doymamış yağ içeren ay çekirdeği göbeğinizdeki yağlardan kurtulmanız için size yardımcı olacaktır.

6)YEŞİL ÇAY

yesilçay

 

**Yeşil çayda bulunan ana polifenol (EGCG) termojenik özelliklere sahiptir. Yağ oksidasyonunu artırmaya yardımcı olur. Yapılan araştırmalarda, yeşil çay içenlerin özellikle karın bölgesindeki yağlarında azalma görülmüştür. Yeşil çay, güçlü antioksidanlar içerir enfeksiyonları giderir.

7)ELMA SİRKESİ

Elma-sirkesinin-özellikleri

**Elma sirkesi yağ depolanmasına karşı etkilidir ve yağ yakımını hızlandırır. Salatalara ve balığa elma sirkesi eklemesi unutmayın.

8)ARMUT

indir (1)

 

**Taze armut kalori açısından çok düşük bir meyvedir. Lif deposu olan armut açlık hissini giderir ve içerisindeki antioksidanlar sayesinde göbek bölgesindeki yağ depolanmasını engeller.

9)SOĞAN

sogan

**Quercetin, güçlü flavonoidlerdendir ( Flavonoidler antioksidan ve iltihap karşıtı etkisi ile bilinen bitkisel besin grubuna verilen genel isimdir). Bağışıklık sistemini güçlendirir ve kalp sağlığını koruduğu gibi, karın bölgesindeki yağları azaltır. Quercetin, büyük miktarda soğan (Özellikle kırmızı soğan ), elma ve yeşil çayda bulunur. Araştırmalar bu maddenin yeni yağ hücresi oluşumu oranını engellediğini göstermiştir .

10)MANGO

images

**Afrika mangosu tüm lifli gıdalar gibi tok tutucu özelliğe sahiptir. C, A ve B vitaminleri ve potasyum açısından zengindir. Anti-oksidan özelliği olduğu bilinmektedir.Afrika mangosu kilo verme, enerji arttırma, metabolizma hızlandırma, yorgunluk atma gibi amaçlarla kullanılmaktadır.

 

Author

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.