Sağlık

Gribe Şifa Olacak Çaylar

Written by MERVE

Ihlamur çayı: Öksürük nasıl geçer dendiğinde akla gelen ilk formül sıcak bir ıhlamur çayı tüketmektir. Ihlamurun içerisinde bulunan bileşenler boğazdaki mukus tabakasını yumuşatarak öksürüğü keser. Özellikle hasta olunan dönemlerde günde 3-4 bardak ıhlamur çayı tüketerek öksürük probleminin önüne geçilebilir. Şeker, ıhlamur çayının içerisinde bulunan etkili bileşenler ile etkileşime girerek çayın etkisini azaltabilir. Bu sebeple ıhlamur çayını tatlandırmak için şeker yerine çaya bal ilave edilmesi tavsiye edilir.

Ekinezya çayı: Ekinezya bitkisi, ağırlıklı olarak üst solunum yollarında varlık gösteren hastalıkların sebep olduğu semptomların büyük bir çoğunluğunun önlenmesi ve geçirilmesi amacıyla tüketilir. Yapılan çalışmalar ile birlikte akciğer ve boğazlarda kendini gösteren iltihap problemi dolayısıyla ortaya çıkan hasarın, ekinezya bitkisinin düzenli kullanımı sayesinde önlenebildiği kanıtlanmıştır.

Zencefil: Zencefil, kuru öksürüğe iyi gelen bitki olarak tanımlanır. İçerisinde bulunan bileşenlerin antiinflamatuar etkileri sayesinde boğaz mukozasını yumuşatan ve öksürük başta olmak üzere boğazda meydana gelen tahriş vb. problemlerin de sona ermesini sağlayan zencefil, tek başına tüketilebileceği gibi farklı bitkilerle birlikte hazırlanan karışımları tüketildiğinde de benzer etki gösterir.

Zencefil, bal, karanfil: Bu 3 mucizevi besinin karışımından elde edilecek doğal kürün düzenli olarak tüketilmesi boğazları yumuşatır. Boğazların bu kürün tüketimi sayesinde yumuşaması ile birlikte öksürük ve benzeri problemlerin önüne geçilir.

Ayva çayı: Ayva çayı da öksürüğe iyi gelen bitki çayları arasındadır. Öksürüğe iyi gelen bitki çayı olarak tanımlanan ayva çayının bu etkisinden faydalanmak için çayın hazırlanması sırasında parçalanmamış ayva tohumunun kullanılması gerekir. 10 dakika kadar demlenen ayva çayının aşırıya kaçmamak kaydıyla yemeklerden yaklaşık 30 dakika kadar önce, hastalık dönemi boyunca tüketilmesi tavsiye edilir.

Sarımsak: Sarımsak, öksürüğe iyi gelen bitkiler listesinin ilk sıralarında yer alan mucizevi besinlerden bir tanesidir. Antiviral, antimikrobiyal ve antibakteriyel etkilere sahip olan oldukça güçlü bir enfeksiyon savaşçısı olarak tanımlanan sarımsak, bağışıklık sistemini güçlendirerek öksürük vb. problemlerin vücudun savunma mekanizmaları tarafından giderilmesini sağlar.

About the author

MERVE

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.