Genel

Bu Bitkiler Gribin Devası

Written by MERVE

Grip nedir? Belirtileri nelerdir? Nasıl Bulaşır?

Grip sıklıkla soğuk algınlığı ile karıştırılan, influenza adı verilen bir virüsün neden olduğu,  bireyler ve toplumlar üzerinde ciddi olumsuz etkilere sahip, mevsimsel, yaygın, bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Grip kendisini ateş ya da titreme hissi, öksürük, boğaz ağrısı, vücut ağrıları, baş ağrısı, ciddi halsizlik, çocuklarda yetişkinlerden daha sık olmak üzere bazen kusma ve ishal ile gösterir. Soğuk algınlığı ise bu belirtilerden daha çok burun akıntısı ve burun tıkanıklığı ile görülür ve genel olarak gripte olduğu gibi ciddi sağlık sorunları oluşturmaz, daha hafif seyreder. Grip en fazla 2 haftada ve çoğunlukla da 7-10 gün içerisinde iyileşir ancak özellikle risk gruplarında olmak üzere bazen zatürre gibi hastalıklara neden olarak hayatı tehdit eden sağlık sorunları oluşturabilir. Hastalık esas olarak gripli birinin öksürük, hapşırma ve konuşması esnasında etrafa yayılan damlacıklarla bulaşmaktadır.

 

 

Gribe İyi Gelen Bitkiler;

 

Meyan Kökü:Hem batı hem de doğu kültüründe, şifalı bitkiler kategorisinde kendine yer edinen meyan kökü çoğunlukla karaciğer hastalıkları, soğuk algınlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.Doğal antibiyotik içerir ve bu özelliğin arasında virüs öldürücü etkileri vardır. Antibiyotik ilaçlar bakterileri öldürür, virüsleri engelleyemez fakat doğal antibiyotik etkili bitkiler virüslerle savaşır. Yapılan araştırmalarda meyan kökü içinde üst solunum yolları için iyi gelen faydaları saptanmıştır. Eğer, börek rahatsızlığı, tansiyon ve kalp sorununuz var ise kesinlikle kullanmayınız. İster domuz gribine karşı, isterse mevsimsel soğuk algınlığına bağlı nezleye iyi gelen bitkiler arasında en önemli bitkisel tedavi meyan kökü bitkisidir. Mikrop öldürücü faydaları yanı sıra bağışıklığı güçlendirerek grip nasıl geçer sorusunun cevabı günde 3 fincan meyan kökü çayı tüketmekten geçiyor.

 

 

Gribe İyi Gelecek Karışım Çayı;

 

  • Ihlamur: Soğuk algınlığı için en faydalı bitkiler arasındadır. Boğazları yumuşatır ve nezleye iyi gelir.
  • Kuşburnu: İçeriğinde bolca C vitamini vardır. Antioksidan özelliği fazladır.
  • Zencefil: Bir çok faydaları olan zencefil metabolizmayı dengeleyerek virüslerle savaşmak için oldukça faydalıdır.
  • Karanfil: Antimikrobiyal olan karanfil virüslere ve mantarlara karşı karşı koruyucudur.
  • Toz Tarçın: Kan şekerini dengeleyen faydaları vardır.

Bu 5 bitkiyi 5 dakika kaynatarak tüketirsek gribimizi geçirir.

 

 

Adaçayı: Yüksek oranda C vitamini içerir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek yorgunluğun önüne geçer. Gribe ne iyi gelir araştırmasında liste başındadır.

Ekinezya Çayı: Vücudun savunma mekanizmasını güçlendiren ekinezya çayı gribe iyi gelir. Grip tedavisinde bitkisel çözüm olarak kullanılan ekinezya vücudu enfeksiyonlara karşı koruyucudur.

Ihlamur Çayı: Ihlamur çayı faydaları arasında hiç şüphesiz nezleye iyi gelmesidir. Soğuk algınlığını kısa zamanda tedavi etmek için ıhlamur çayı içebilirsiniz. Ayrıca boğazları yumuşatır.

Zencefil: Üst solunum yolları enfeksiyonları ve gribe iyi gelen şifalı bitki zencefil, bitkisel tedavi için çok faydaları olan bir bitkidir.Yapılışı ise; taze zencefilin suyunu sıkıp herhangi bir bitki çayı veya içeceğe ekleyebilirsiniz. Burunda ve solunum yollarında oldukça rahatlama sağlar. Dilerseniz zencefil çayı da içebilirsiniz.

Arı Poleni: Bağışıklığı güçlendiren arı poleni soğuk algınlığına iyi gelir. Gripte oluşan halsizlik ve yorgunluğu da giderir.

 

 

 

 

No votes yet.
Please wait...

About the author

MERVE

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.