Limon, ılıman iklime sahip bütün memleketlerde kültür şekilleri yetiştirilen yaprak dökmeyen, uçucu yağ taşıyan küçük ağaçların meyvesidir.Limon suyu yaklaşık % 5 asittir. pH değeri 2 ile 3 arasındadır. Limonlu Suyun Faydaları Kolaylıkla elde edilebilen asit, bilimsel eğitim deneylerinde kullanılır. Limon antioksidan ve anti-kanser donanımlarına sahiptir.Bunlar kanser hücrelerinin büyümelerini önler.Doğal bir C vitamini kaynağı olan limon meyvesinin suyunda ayrıca organik nitelikli sitrik asit,pektin ve şekerler bulunur.

Limonlu Suyun Faydaları

limonlu-suyun-faydalari-2
Nedir bu limonlu suyun faydaları?

1.Kanı Temizliyor

***Limon suyu vücudun kandaki toksinleri kan damarlarını ve atardamarları temizlemesine yardımcı oluyor.

limonlu-suyun-faydalari-3

2.Tokluk Hissi Verir

***Limon pektin denilen, suda çözünebilen ve genelde turunçgillerde bulunan bir life sahiptir. Lifler tokluk hissi verirler. Bu nedenle pektin, acıkmanızı geciktirir ve açlık krizlerine girmenizi engeller.

limonlu-suyun-faydalari-4

3.Ph Değerinizi Dengeler

***İlginç bir şekilde vücut dışında asidik olan limon metabolizmaya katıldığında alkali bir hal alır ve vücudun asidik yapısını azaltıcı yani pH seviyesini yükseltici bir etki gösterir. pH değeriniz ne kadar yüksekse hastalıklarla savaşma ihtimaliniz de artar.

limonlu-suyun-faydalari-5

4.Deriyi Yeniler

***Limonlu su derinin yaşlanmasına karşı koyabilecek bir içecektir. İçeriğindeki antioksidanlar yaşlanmaya sebep olan maddelerin vücuttan atılmasını sağlar. C vitamini yönünden zengin olması kolojen proteininin sentezlenmesinde rol oynamasını sağlar ki bu da derideki kırışıklıkları geciktirmeye ve önlemeye yardımcı olur.

limonlu-suyun-faydalari-6

5.Beynin ve Sinir Sisteminin Daha Hızlı Çalışmasını Sağlar

***Limon suyunun içinde bulunan potasyum, beyne ve sinir hücrelerine yardımcı oluyor. Konsantrasyonu  ve hafızayı güçlendirip, sinir sistemini sakinleştiriyor.İçeriğindeki potasyum sayesinde depresyondan kurtulmanızı, unutkanlığınızı atmanızı ve beyin sisinin ortadan kalkmasını sağlar.

limonlu-suyun-faydalari-7

6.Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

***Limonlu su bir C vitamini kaynağıdır. Bu nedenle bağışıklık sisteminize yardımcı olur ve soğuk algınlığına ve gribe yakalanma ihtimalinizi azaltır. Limonlarda bulunan C vitamini aynı zamanda vücudun demir emilimi için de gerekli bir vitamindir ki demir de bağışıklık sistemi için önemli bir mineraldir.

limonlu-suyun-faydalari-8

7.Kemik Erimesini Önler

***Limon suyunun içinde bulunan C vitamini vücudun kalsiyumu absorbe etmesine ve dolayısı ile kemik erimesi ile savaşmaya yardımcı oluyor.

limonlu-suyun-faydalari-9

8.Nefesinizi Temizler

***Limon suyunun antiseptik özelliği, onun bir dezenfektan gibi davranmasını ve ağızdaki kötü bakterileri öldürmesini sağlar.

limonlu-suyun-faydalari-10

9.Eklem ve Kas Ağrılarına İyi Gelir

***Limonlu su ürik asidin vücuttan atılmasında faydalı olduğundan eklemlerdeki ve dizlerdeki bazı ağrıları azaltır.

 limonlu-suyun-faydalari-11

10.Sindirime Yardımcı Olur

***Limon suyunun moleküler yapısı mide öz sularınınkine benzediğinden mide ve bağırsak sistemine yardımcı bir etkisi olmaktadır. Limonlu su bağırsaklarınızın temizlenmesinde ve artıkların sökülüp atılmasında yardımcıdır.

limonlu-suyun-faydalari-12

LİMONLU SU İLE ZAYIFLAMA NASIL OLUYOR ?

Limon ve su vücudun fazla yağ tutmasını engelliyor. Çünkü vücut susuz kaldığında daha çok yağ depoluyor, yeterli miktarda su içerseniz normalden fazla yağ depolanmasını önleyebilirsiniz. Limonun zayıflamaya faydası ise, kan dolaşımını hızlandırarak gün içinde durur halde yakılan kalori miktarını arttırmasından ve vücudun yağı metabolize etme özelliğini arttırmasından ileri geliyor.

LİMONLU SUYU NASIL HAZIRLARIZ ?

Limonlu suyu hazırlamak için sadece yarım limon ve 1 bardak sıcak suya ihtiyacınız var. Sıcak suya yarım limonun suyunu ekledikten sonra karıştırıp içebilirsiniz. Limonlu suyu kilo vermek amacıyla içiyorsanız uzmanların önerisi sabahları aç karnına içilmesi.

Author

Write A Comment

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.