Leopar Desenli Kurabiye

No votes yet.
Please wait...
Hazırlık süresi
10 Dakika
Pişirme süresi / Dondurma süresi
10 Dakika
Zorluk Derecesi
Orta
Servis
10 kişi
Tarif Öğünü
Çay Saati
Yazar
Yayın Tarihi
1,00 Su Bardağı
PUDRA ŞEKERİ
1,00 Adet / Tane
Yumurta
1,00 Paket
Vanilya Özütü
1,00 Su Bardağı
SIVI YAĞ
1,00 Paket
KABARTMA TOZU
1,00 Tatlı Kaşığı
kakao(küçük hamur için)
2,00 Çorba Kaşığı
kakao(büyük hamur için)
1,00 Aldığı Kadar
Un
Leopar Desenli Kurabiye
  1. Kakao ve kabartma tozu hariç diğer tüm malzemeleri yoğurma kabına konup karıştırılır.
  2. Yavaş yavaş un eklemesiyle beraber kabartma tozu da ilave edilir.
  3. Kulak memesi kıvamına tam gelmeden hamur biraz cıvık iken hamurdan biri ceviz diğeri mandalina büyüklüğünde iki hamur ayrılır.
  4. Ceviz büyüklüğündeki hamura 1 tatlı kaşığı kakao ekleyerek açık hamur diğer mandalina büyüklüğünde olana da 2 çorba kaşığı kakao eklenerek koyu renk hamur elde edilir.
  5. Eller yıkanır ve yoğurma kabındaki hamura un eklenerek ele yapışmayan kulak memesi yumuşaklığında bir hamur elde edileninceye kadar yoğrulur.
  6. Koyu renkli hamuru iki yağlı kağıdın arasında üç parmak genişliğinde uzun bir hamur olarak açın
  7. Daha sonra açık renkli kakaolu hamuru kalem gibi yuvarlayıp ortaya koyun ve rulo kat gibi görünecek şekilde boru gibi sarın. yani ( Koyu rengin içinde açık renk olacak şekilde) streç filime sararak buzdolabında dinlendirin.
  8. Büyük ve beyaz renkli hamurdan portakal büyüklüğünde yada daha fazla hamur alarak merdane ile çok inceltmeden açılın.
  9. uzdolabında bekleyen hamurdan bıçakla ince ince düğmeler kesilip hamura desen vermek için serpiştirilir.Sonra merdane ile tekrar üzerinden gidilerek düğme hamurları sabitleştirin ( Sakın Beyaz hamuru çok inceltmeyin) Sonra istediğiniz bir kalıpla kesin ve yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine yerleştirin. (
  10. ( Kurabiyelerin kenarlarından çıkanlarında kurabiyelerin altlarına yapıştırarak kullandım. Önceden ısıtılmış 180 derece fırında üzerileri hafif beyaz olacak şekilde pişirin AFİYET OLSUN

Henüz yorum yapılmamış, İlk yorum yapan siz olun!

Bir cevap yazın

Not:Bu sitede yorumlar kendi yazarların görüşlerini yansıtır bu sitenin görüşlerini değil. Üyelerden kaba sözlerden ve küfürlerden kaçınılması istenir. Herhangi bir uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silmek için hakkımızı saklı tutarız.

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlidir : *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.