Kokoş Mantı

No votes yet.
Please wait...
Hazırlık süresi
15 Dakika
Pişirme süresi / Dondurma süresi
10 Dakika
Zorluk Derecesi
Orta
Servis
6 kişi
Tarif Öğünü
Öğle Yemeği
Yazar
Yayın Tarihi
3,00 Adet / Tane
YUFKA
1,00 Çay Bardağı
Sıvıyağ
300,00 Gram
kıyma
1,00 Adet / Tane
Soğan
2,00 Yemek Kaşığı
SIVI YAĞ
1,00 Miktar
Tuz karabiber pulbiber
5,00 Yemek Kaşığı
Yoğurt
2,00 diş
Sarımsak
1,00 Yemek Kaşığı
Tereyağ
1,00 Miktar
Tuz karabiber pulbiber
Kokoş Mantı


  1. İç harcı hazırlamak üzere soğan ince rendelenir bir tavaya 2 yemek kaşığı yağ içerisinde soğan kavrulur kıymada kavrulur tuz ve baharatlar eklenerek ocaktan alınır.
  2. Bu arada ilk yufka tezgaha serilerek, kenarları çıkarılarak kare haline getirilir.( kenardan çıkan yufkalara ya hazırlanan kıymalı harçtan yada peynir konularak sigara böreği gibi sarıp kızartabilirsiniz.)
  3. Kare oluşan yufkayı Dört parmak genişliğinde uzun şeritler kesilir her bir parçanın üzerine hazırlanan kıymalı harçtan paylaştırılır ve bir tarafı diğer tarafıyla birleştirilir.
  4. Mutfak makası ile yufkalar kıyma kısmına kadar kırpılır.(İnce çentikler atılır) Resimde görüldüğü gibi En ucundan başlayarak rulo şeklinde sarılır. Diğer yufkalara da aynı işlem uygulanır.
  5. Kızdırılmış sıvı yağ içerinde çentikli kısımlar aşağıya gelecek şekilde nar gibi kızartılır.
  6. Bu arada sarımsaklı yoğurt sosu hazırlanır. Küçük bir sos tenceresinde tereyağı kızdırılır kırmızı biber ilave edilir.
  7. Börekler kızartıldıktan sonra çıktığında yoğurt sos ve kırmızı biberli sos dökülerek sıcak olarak servis edilir. Not Fırında da pişirebilirsiniz.

Henüz yorum yapılmamış, İlk yorum yapan siz olun!

Bir cevap yazın

Not:Bu sitede yorumlar kendi yazarların görüşlerini yansıtır bu sitenin görüşlerini değil. Üyelerden kaba sözlerden ve küfürlerden kaçınılması istenir. Herhangi bir uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silmek için hakkımızı saklı tutarız.

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlidir : *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.