Kaşarlı poğaça

No votes yet.
Please wait...
Hazırlık süresi
20 Dakika
Pişirme süresi / Dondurma süresi
20 Dakika
Zorluk Derecesi
Orta
Servis
4 kişi
Tarif Öğünü
Aperatif
Yazar
Yayın Tarihi
4,00 Adet / Tane
Haslanmis patates
4,00 Adet / Tane
Yumurta
2,00 Su Bardağı
Süt
1,00 Su Bardağı
SIVI YAĞ
1,00 Paket
YAŞ MAYA
2,50 Tatlı Kaşığı
Tuz
8,50 Su Bardağı
Un
Kaşarlı poğaça

Un haric butun malzemeyi kaba koyun elinizle karistirin.unumuzu yavas yavas ilave edin.yumusak bir hamur olsun.hamur elinize yapisir cunku icinde patates oldugu icin.korkmayin olmadi diye.yogurduktan sonra yagli kagit serili firin tepsisine kucuk kucuk bezeler yapalim bu islemi yaparken elimizi yagliyalim.bu sayede elimize yapismaz.tepsiye araliklarla dizelim cunku hem mayalanacak hemde pisirken kabaracaklar.o yuzden aralikli olmasi sart.tepsiye dizince ustunu bir bezle ortup mayalanmaya birakalim.yaklasik bu sure 1 saatten asagi olmasin.sonra yumurta sarisini surelim ustune kasar peynirini koyalim.lutfen bu islemi yaparken bastirmayalimki mayasi gitmesin.onceden isitilmis 200 derecede alt üst ayarda pisirin.piserken her dakka firini acip bakmayin.yoksa asla kabarmaz pogacamiz.bende 20 dakikada pisti.ASLA firinimi bu surede acmadim.firinin camindan kontrol ettim.sizde oyle yapin.Bu poğaça inanin 3 4 gun bayatlamiyor.

  1. Un haric butun malzemeyi kaba koyun elinizle karistirin.unumuzu yavas yavas ilave edin.
  2. yumusak bir hamur olsun.hamur elinize yapisir cunku icinde patates oldugu icin.korkmayin olmadi diye
  3. .yogurduktan sonra yagli kagit serili firin tepsisine kucuk kucuk bezeler yapalim bu islemi yaparken elimizi yagliyalim.
  4. bu sayede elimize yapismaz.tepsiye araliklarla dizelim cunku hem mayalanacak hemde pisirken kabaracaklar.o yuzden aralikli olmasi sart.tepsiye dizince ustunu bir bezle ortup mayalanmaya birakalim.yaklasik bu sure 1 saatten asagi olmasin.sonra yumurta sarisini surelim ustune kasar peynirini koyalim.lutfen bu islemi yaparken bastirmayalimki mayasi gitmesin.
  5. onceden isitilmis 200 derecede alt üst ayarda pisirin.piserken her dakka firini acip bakmayin.yoksa asla kabarmaz pogacamiz.
  6. bende 20 dakikada pisti.ASLA firinimi bu surede acmadim.firinin camindan kontrol ettim.sizde oyle yapin.Bu poğaça inanin 3 4 gun bayatlamiyor.

Henüz yorum yapılmamış, İlk yorum yapan siz olun!

Bir cevap yazın

Not:Bu sitede yorumlar kendi yazarların görüşlerini yansıtır bu sitenin görüşlerini değil. Üyelerden kaba sözlerden ve küfürlerden kaçınılması istenir. Herhangi bir uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silmek için hakkımızı saklı tutarız.

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlidir : *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.