Çiçek Poğaca

No votes yet.
Please wait...
Hazırlık süresi
28 Dakika
Pişirme süresi / Dondurma süresi
31 Dakika
Zorluk Derecesi
Kolay
Servis
9 kişi
Tarif Öğünü
Çay Saati
Yazar
Yayın Tarihi
2,00 Çay Bardağı
su bardağı ılık süt
1,00 Çay Bardağı
su bardağı sıvıyağ
3,00 Çay Kaşığı
çorba kaşığı toz seker
1,00 Çay Kaşığı
tatlı kaşığı tuz
1,00 Çorba Kaşığı
ilik margarin
1,00 Adet / Tane
kucuk paket yasmaya
2,00 Adet / Tane
yumurta beyazı içine sarisi üstüne sürülecek
1,00 Adet / Tane
alabildiği kadar un
1,00 Adet / Tane
beyaz peynir
Çiçek Poğaca
  1. Un ve yumurtanın sarısı hariç malzemelerin hepsini iyice karıştırın daha sonra unu yavaş yavaş ekleyin hamurunuz kulak memesinden biraz daha yumuşak bir hamur olsun ve iyice yogurunki güzel kabarsın .hamurunuz sert olursa poğça da sert olabilir .hamurunuzu iyice sarip 1,5 veya 2 saat yani hamurunuz iyice kabarana kadar dinlendirin.
  2. Dinlenen hamurdan yumurtadan biraz daha küçük bezeler alın önce çay tabağı kadar açın bıçakla orta kısma gelmeden 4 tarafından kesin kestiğiniz her kısmın ortasına biraz beyaz peynir koyun ve yaprak şeklinde içe doğru kıvırarak hamurun içine doğru şıkıştırın diğer üç kısmıda aynı şekilde tek tek içe doğru getirip uçlarını iyice sıkıştırın ve çiçek şeklini alınca yağlı kağıt serilmiş fırın tepsisine aralıklı olarak yerleştirin ve diğer çiçek poğaçalarıda aynı şekilde yapın ve tepsiye yerleştirin
  3. Kırmızı biberi bıçakla veya yuvarlak oyacakla kesin poğaçaların tam ortasına yerleştirin ve tepside en az 25 dakika dinlendirin ve önceden ısıtılmış 200 derece fırında pişirip servis yapın.

Henüz yorum yapılmamış, İlk yorum yapan siz olun!

Bir cevap yazın

Not:Bu sitede yorumlar kendi yazarların görüşlerini yansıtır bu sitenin görüşlerini değil. Üyelerden kaba sözlerden ve küfürlerden kaçınılması istenir. Herhangi bir uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silmek için hakkımızı saklı tutarız.

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlidir : *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.