Sağlığınız İçin Mevsimine Göre Tüketmeniz Gereken Balık Çeşitleri

Mevsimine Göre Tavsiye Edilen Balıklar ;

 

Ocak ;

Uskumru,lüfer,palamut,istavrit,kefal,hamsi,mezgit,tekir,barbunya,kırlangıç,kılıç,mercan,karagöz.

Şubat ; 

Kalkan,tekir,gümüş,kefal,pisi,minekop,mırlan,karagöz,uskumru,lüfer.

Mart ; 

Kefal,levrek,kalkan,gümüş,minekop,tekir,barbunya,mırlan,mezgit,izmarit.

Nisan ; 

Kalkan,mercan,levrek,kılıç,kırlangıç,gümüş,kefal,mezgit,mırlan,tekir,barbunya,izmarit,eşkina.

Mayıs ; 

Levrek,tekir,barbunya,kalkan,dil,kılıç,kırlangıç,karides,pavurya,iskorpit,kefal,gümüş,izmarit,

Haziran ; 

Tekir,barbunya,gelincik,mercan,sinağrit,levrek.

Temmuz ; 

Sardalya,kolyoz,uskumru,tekir,barbunya.

Ağustos ; 

Sardalya,kılıç,mercan,sinağrit,kolyoz,palamut.

Eylül ; 

Sardalya,kılıç,palamut,lüfer,kolyoz,izmarit,kırlangıç,hamsi,mırlan,hani,tekir,barbunya.

Ekim ; 

Uskumru,lüfer,palamut,istavrit,tekir,barbunya,kılıç,levrek,mercan,sardalya,eşkina,minekop,izmarit,gümüş.

 Kasım ; 

Uskumru,hamsi,lüfer,palamut,torik,istavrit,tekir,kılıç,barbunya,levrek,sinağrit,mercan,sardalya,eşkina.

Aralık ; 

Hamsi,uskumru,lüfer,palamut,tekir,barbunya,istavrit,mercan,levrek,gümüş,mezgit,mırlan.

 

 

Balık Tüketmenin Sağlığımıza Yararları

 

Kalp hastalığını ve felci önler: Balıkların hepsi yararlıdır, fakat kalbi koruyan omega-3 yağı bakımından somon, ton, sardalya, ringa, alabalık, morina, uskumru, kefal ve barbunya balıkları daha zengindir.

Kolesterol metabolizmasını ayarlar: Balıkta bol miktarda bulunan Omega-3, damar genişletici, agregasyon önleyici etkisi vardır. Bu özelliklerinden dolayı kalp ve damar hastalıklarına karşı korunma sağlar.

Kemikler için yararlıdır: Ton, sardalya gibi konserve balıklar ve yumuşacık kılçıklarıyla beraber yenilebilecek küçük balıklar, süt ürünlerinin yanında beslenmenizde daha fazla kalsiyum bulundurmanın en iyi yoludur.

Şeker hastaları için yararlıdır: Şeker hastaları, kalp hastalığı ve felç riskinden daha çok etkilendikleri için balık yemek onlar için yararlıdır.

Astım tehlikesini azaltır: Bazı bulgulara göre, haftada birden fazla, özellikle de yağlı balıklardan yiyen çocuklarda astıma tutulma oranı, fazla balık yemeyen çocuklara göre daha azdır.

Balık prostat kanserini önler: Omega – 3 yağlarının antikanserojen etkisi çeşitli araştırmalar sonucu ortaya konulmuştur. Bilim adamları Omega – 3 yağlarınca zengin bir diyetin tümör ve metastas oluşumunu azalttığını belirtiyorlar.

Balık kırışıklara karşı etkilidir: Avustralya’da yayınlanan bir araştırma, beslenmenin cilt yaşlanmasıyla ilintili olduğunu ortaya koydu. Balık yiyen insanların cildinin daha az yaşlandığı, kırışık sorunuyla daha geç tanıştığı görüldü.

Balık yemek mutluluk ve enerji kaynağıdır: Serotonin ‘rahatlık, mutluluk’ hisleriyle bağlantılı önemli bir sinir iletkeni. 11 ülkede yürütülen araştırmalar, depresyon oranıyla tüketilen balık miktarının ters orantılı olduğunu gösteriyor.

Balık yiyen kadınların çocukları daha zeki olur: İngiltere’de yapılan bir araştırma hamileliklerinde balık yağı açısından zengin bir diyet uygulayan kadınların çocuklarının daha zeki, daha çevik olduklarını ortaya koydu.

Yağ oranı azdır: İçinde sağlık için önemli olan Omega-3 yağı bulunmasına karşın, balıklar genel olarak daha az yağlıdır, kilo aldırmazlar.

Bunaklık ve Alzheimer riskini azaltır: Balıkta bulunan yağ asidi beyindeki iltihaplanmayı önleyebiliyor, beynin ve sinir hücrelerinin gelişmesini sağlıyor, böylece bunaklık ve alzheimer riskini azaltıyor.

 

 

 

No votes yet.
Please wait...
Categories: Blog

Henüz yorum yapılmamış, İlk yorum yapan siz olun!

Bir cevap yazın

Not:Bu sitede yorumlar kendi yazarların görüşlerini yansıtır bu sitenin görüşlerini değil. Üyelerden kaba sözlerden ve küfürlerden kaçınılması istenir. Herhangi bir uyarı veya açıklama yapmadan herhangi bir yorumu silmek için hakkımızı saklı tutarız.

Mail adresiniz yayınlanmayacaktır. Zorunlu alanlar işaretlidir : *

*
*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.